סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


על יתושים ועל יתושות


דמיינו את המצב הבא...
אתם מתים מעייפות. סוף סוף, אחרי שעות של התרוצצות, הגיעה השעה להניח את הראש על הכר. שקט בבית. העיניים נעצמות ו......
זזזזזזזזזזזזזזזזזזז בזזזזזזזזזזזזזזז זמממממממממממממממ...
"איך הגיע לכאן היתוש? אוף! לקום ולהביא חומר נגד יתושים? ... אבל אני "מת" לישון... איי! אחד כבר עקץ אותי.... אסתתר מתחת לשמיכה... אבל חם ומחניק....... נמאס כבר מהיתושים האלה!!!"
מוכר? נראה שכן!נקבת כולכית הבית
Mosquito images courtesy of John VanDyk, Iowa State University Department of Entomology


היתושים משתייכים למשפחה גדולה של יצורים ממחלקת החרקים. במשפחת היתושים ישנם יותר מ-3,000 מינים. היתושים נמצאים בכל מקום בעולם מלבד אנטארקטיקה (הקוטב הדרומי)!

בישראל ישנם 24 מינים שונים של יתושים. המין השכיח ביותר הוא כולכית הבית (שמו המדעי הוא - Culex pipiens).


למה היתוש (או אולי היתושה?) עוקץ בני אדם?
כבר ביום הראשון לחיי הנקבה הבוגרת היא מזדווגת. כדי שהביצים יתפתחו וכדי להטילן זקוקה הנקבה לארוחות דם מחולייתנים. לשם כך יש ליתושה הבוגרת חדק המותאם לדקירה ולמציצה.

נוסף על כך הנקבה מפרישה חומר המונע קרישת דם, חומר זה מאפשר ליתושה מציצה של מנת דם טרייה ולא קרושה.
הזכר, להבדיל מהנקבה, הוא צמחוני וניזון אך ורק מנוזלי צמחים. מעכשיו יש לדייק ולומר - "עקצה אותי יתושה ולא יתוש!"

אגב, הנפיחות סביב נקודת העקיצה נוצרת בגלל רגישות לחומר נוגד הקרישה.


קדחת הנילוס המערבי ומחלות אחרות
היתוש כולכית הבית הוא היום המפיץ העיקרי של מחלת קדחת הנילוס המערבי. מחלה זו תוקפת בתחילה עופות. יתושות שמוצצות דם מעופות שנגועים בקדחת הנילוס המערבי נחשפות לנגיפים (הווירוסים) שמחוללים המחלה. הנגיפים מתפתחים בתוך קיבתן של היתושות ולאחר מכן, כאשר היתושה תעקוץ בעל חיים אחר, היא תעביר אליו את נגיפי מחלת קדחת הנילוס המערבי. כתוצאה מהמחלה הזאת מתים בישראל עשרות אנשים מדי שנה. משום כך נעשים ניסיונות להשמיד מוקדים של יתושים בארץ.

 קדחת הנילוס המערבי איננה המחלה היחידה שמעביר היתוש.
בראשית ההתיישבות הציונית בארץ ישראל הייתה ליתוש ממין האנופלס השפעה רבה על תולדות היישוב. יתוש זה חי סמוך למקווי מים וביצות שהיו מרובות בארץ בתחילת המאה העשרים.  נקבת יתוש האנופלס הפיצה את המחלה הטפילית הקשה - מלריה,  שגרמה למותם של רבים מבין החלוצים.יתוש האנופלס - המעביר את מחלת המלריה
Mosquito images courtesy of John VanDyk, Iowa State University Department of Entomologyיתושים אחרים מעבירים מחלות אחרות, כגון הקדחת הצהובה והאלפנטיאזיס.
 
כיצד מונעים את התפשטות היתושים?
משרד הבריאות הזהיר את הציבור שלא להשאיר מקורות מים חשופים המשמשים בתי גידול ליתושים. מדוע?
היתושים אמנם אינם חיים במים, אך יתושות ממינים רבים מטילות את ביציהן על פני מקווי מים. הכולכית מטילה תטולה (כלומר - צֶבֶר של ביצים שהוטלו יחד) בצורת רפסודה המונה כ-300 ביצים. מתוך הביצים בוקעים זחלים המותאמים לחיים במים - תנוחתו של הזחל הפוכה! החלק האחורי שלו יוצא מתוך המים (בדומה לשנורקל!) ומעביר אוויר צח מבחוץ דרך מערכת הנשימה אל גופו וראשו הנמצאים בתוך המים!
ייבוש מקווי המים או חיסולם נועדו למנוע את התרבות היתושים באמצעות פגיעה בזחלים.  ביתושים הבוגרים מטפלים אנשי משרד הבריאות ואנשי המשרד איכות הסביבה באמצעות ריסוסים של חומרי הדברה.ריסוס נגד יתושים בקיבוץ מעברות עם קום המדינה


ומה עוד בנושא היתושים?אתרים נוספים
בכותרות בעבר

הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2003-06-16
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות