סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


משחקי מנהיגות אצל היחמוריםמי הם היחמורים?
היחמורים הם מין נדיר של איילים הנמצאים בסכנת הכחדה. (בלטינית- Dama dama mesopotamica , ובאנגלית (Persian fallow deer. בעבר הם היו נפוצים בארץ אך כיום קיים מספר מצומצם בלבד והם  החיים בשני מוקדים עיקריים: בשמורת נאות קדומים ובחי-בר כרמל, שם נמצא העדר הגדול ביותר ובו כמאה וחמישים יחמורים.


מה קורה לקרני היחמורים בסתיו?
לזכרים קרניים מסועפות, המגיעות,לקראת עונת החיזור וההזדווגות בסתיו, לאורך מקסימלי של למעלה ממטר. בימים אלו משירים היחמורים את קרניהם המרשימות. קרני היחמורים הם סמל לכוחם של הגברים והמנהיגים בעדר. ברגע שנושרות הקרניים מאבד המנהיג את סמל המנהיגות שלו ויחמורים צעירים שקרניהם עדיין לא נשרו ינהלו עימו קרבות, כי הם מרגישים שהם בעלי כוח ויכולים לגבור על המנהיג שהפך חסר קרנים.


ממה עשויות קרני היחמור?
קרני היחמור עשויות עצם ובתוכם קיים הורמון גדילה, תוך כ- 3 חודשים מרגע הנשירה תגדל הקרן מחדש והיא עשויה להגיע לאורך של כ-1.20 מ' וכך היא נשמרת עד לעונת ההזדווגות בסתיו. בגלל הצמיחה המהירה של קרני היחמור מאמינים במזרח הרחוק ובעיקר בסין בכוחה הרפואי של אבקה שנטחנה מקרני איילים ויחמורים.


מה תפקידן של הקרניים?
תפקידן של הקרניים הוא לפרסם את היחמור ולהעיד על כשירות (יכולת, סמכות). זכר צעיר או זכר זקן אינם כשירים דים כדי  לצמח ולשאת קרניים גדולות ומפוארות המונחות על הראש, ומפריעות מאוד לנוע בתוך סבכי היער והחורש שבהם חיים האיילים. הזכרים הבוגרים לעומתם נושאים את הקרניים הגדולות והמכבידות, וכך מפגינים את כשירותם ואת כוחם. לא פעם לוחמים הזכרים זה עם זה בנגיחות ובשילוב קרניים, אך המתמודדים הם כמעט תמיד בעלי קרניים שוות גודל. אייל שקרניו קטנות לא ינסה להתמודד נגד יריב אדיר קרניים ויסתלק מן השטח.
 הזכרים בעלי הקרניים המרשימות מסתובבים בעדר ומרשימים את הנקבות. כל זכר אוסף לו מספר נקבות שאיתן הוא מזדווג והן ממליטות לו צאצאים.


עיקרון ההכבדה בטבע 
על פי עיקרון זה בעלי חיים מתקשרים עם בני מינם באמצעות סימנים. היחמורים למשל משדרים לנקבות כי הם טובים יותר וחזקים יותר למרות הקרניים הגדולות והמכבידות ולכן הם יכולים להביא לעולם צאצאים טובים יותר. בעל חיים עושה שימוש בסימן כמו קרניים גדולות או זנב מפואר כמו לטווס רק אם סימן זה משדר עבור בעלי החיים האחרים שהדבר מכביד עליו והקושי הזה הופך את בעל החיים לטוב יותר ומוצלח יותר בעיני סביבתו ואת הקושי שלו לבעל משמעות חיובית. 
קרני האיילים בכלל והיחמורים בפרט הן דוגמא טובה להדגמת עקרון ההכבדה בטבע - מאחר שהקרניים משמשות להבלטת הכשירות (כוח, סמכות, יכולת), בוחרות הנקבות רק בזכרים עתירי הקרניים וממליטות להם בנים הנושאים גנים לקרניים גדולות.בדרך זו נעשה המאבק בין הזכרים קשה מדור לדור, ועליהם להצמיח קרניים גדולות ומרשימות יותר.
אגב- לשיא ההכבדה הגיע אייל הקורא. מוטת קרניו (אורך הקרניים מקצה לקצה) הגיע עד 3 מטר ומשקלן עלה על 70 ק"ג! קרניים אלה הכבידו על נושאן, וייתכן שהביאו לקריסתו ולהכחדתו. מאחר והקרניים מכבידות הן נושרות לאחר תום החיזור והרבייה,ולזכרים יש רווחה זמנית עד צמיחתן מחדש.


איילים מפורסמים
המפורסם מכל העופרים בעולם הוא "במבי" ,עופר של אייל שתועד בסרטו של וולט דיסני. מאז הקרנת הסרט הפך השם "במבי" שם נרדף לעופר איילים.


קישורים:
אתר האינטרנט של נאות קדומים
 www.neot-kedumim.org.il
סבבה - אתר הילדים של המשרד לאיכות הסביבה http://sababa.sviva.gov.il/kinds/review/review2.asp
יחמור פרסי  באתר גן החיות התנכ"י
http://zoo.d-webs.com/lhe/aecommerce/c1669/9107.php
יחמורים בחי-בר הכרמל באתר רשות הטבע והגנים
http://www.parks.org.il/company_card.php3?NewNameMade=3&from=116&CNumber=767076#data
מאמר על היחמורים מתוך "טבע וארץ"
http://www1.snunit.k12.il/heb_journals/aretz/298012.html
איילים: שובו של היחמור המקראי - מתוך "טבע הדברים"
http://lib.cet.ac.il/Pages/details.asp?item=3928

על טווסים, אלטרואיזם ועיקרון ההכבדה
http://www.snunit.k12.il/science/biology/fe.htmlבכותרות בעבר

הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2003-01-20
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות