סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


מטבע חדש באירופה


ודאי שמעתם הרבה בחדשות את המילה - אירו. בחדשות רואים אנשים מחייכים באירופה ושטרות חדשים בידיהם. מה קורה שם? על מה כל המהומה?
במשך עשרות שנים, מדינות אירופה עוברות תהליך שבו הן מתאחדות. כיום 15 מדינות באירופה, ביניהן: צרפת, הולנד, גרמניה, בריטניה, ספרד ואיטליה - מאוחדות ב"איחוד האירופי". הקשרים בין המדינות באיחוד האירופי מתבטאים בתחומים רבים. מי שטייל באירופה בשנים האחרונות בטח שם לב שאין גבול בין מדינות האיחוד האירופי. אם נוסעים במכונית בין צרפת לבלגיה לא מרגישים כלל שעוברים ממדינה למדינה!
תחום נוסף שבו מורגש שיתוף הפעולה בין מדינות האיחוד האירופי הוא בנושא הכלכלי. כמעט כל מדינות האיחוד האירופי החליטו לנהל יחד את הכספים ואת המערכת הכלכלית.

*והנה חזרנו לנושא האירו (או היורו כפי שכותבים לפעמים בטעות!). 12 מדינות מהאיחוד האירופי החליטו לנהל כלכלה משותפת.יותר מ- 300 מיליון תושבים במדינות האלה התחילו להשתמש באותו מטבע - באירו, ב 1 בינואר השנה התחיל לשמש המטבע החדש.
למה הכוונה? למשל: ילד בצרפת יקנה משחק מחשב באותן שטרות ובאותם מטבעות שישתמש בהם ילד באטליה שיקנה אופניים. או - אם ילד בבלגיה קיבל ליום ההולדת שטר של מאה אירו - הוא יוכל לקנות כדורגל בכסף ובעודף יוכל לנסוע להולנד השכנה ולקנות שם משחק - הכול באותן מטבעות. אפשר לקנות גלידה באירלנד ובפינלנד באותם מטבעות של אירו!
כדאי לזכור שעד עכשיו, בכל מדינה ומדינה היה מטבע משלה - למשל לפני כניסת האירו - השתמשו הצרפתים בפרנק, הגרמנים במרק, האוסטרים השתמשו בשילינג ובאירלנד שילמו בפאונד. מתחילת השנה - כולם משתמשים רק באירו!
ומה בישראל? אנחנו משתמשים בשקל. אנחנו תושבים של יבשת אסיה ולכן לא נצטרף לאיחוד האירופי, ובישראל לא יהיה אפשר לקנות במטבע האירו. אבל כאשר נבקר במדינות האיחוד האירופי - נשתמש במטבע האירו.

בסנונית ישנו אתר גדול העוסק באירופה ובמטבע החדש שלה. אם אתם רוצים לקרוא עוד על הנושא (אולי עם ההורים או עם האחים הגדולים) את מוזמנים לגלוש לאתר "אירופה מטילה מטבע".
תוכלו גם לנסות לענות על השאלות בחידון "בחן את עצמך" בנושא המטבע האירופי שבאתר, בעזרת ההורים או מבוגרים אחרים. מעניין כמה אתם יודעים על השינויים המתרחשים בעולם?

קישורים ברשת
בכותרות בעבר

הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2002-01-27
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות