סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


התפרצות הר געש בקונגוושוב כדור הארץ גועש. הפעם מתפרץ הר געש בקונגו – מדינה במרכז יבשת אפריקה. העיר גומה מכוסה כולה בנהר לבה לאחר התפרצות הר הגעש נייראגונגו הסמוך אליה. עשרות אנשים נהרגו בעקבות ההתפרצות, ומאות אלפי תושבים ברחו מבתיהם מפחד זרמי הלבה הרותחת.

אבל, לצד הזעזוע מהאסון הכבד, ספק אם יש תופעת טבע מרתקת כל כך כמו הרי געש. התפרצות של הר געש היא הכוח החזק ביותר בטבע. יש התפרצויות של הרי געש שעוצמתן גדולה משל פצצות גרעיניות! הרי הגעש "מכים" בעוצמה בכל חושינו: אנו שומעים את קולות ההתפרצות, מריחים את ריחות הגזים הנפלטים מהלוע, לעינינו נגלה "מופע זיקוקין די-נור" של לבה רותחת, אנו חשים את הקרקע רועדת, ואפילו טועמים את טעם האפר בפה.

מהו הר געש? מה קורה כשהוא מתפרץ? ומהי הלבה שפורץ מתוך לוע הר הגעש? ומה בישראל– האם גם כאן יש הרי געש? האם יש סכנת שהר געש יתפרץ בישראל?


*כדי להסביר את תופעת הרי הגעש עלינו לחדור עמוק לבטן כדור הארץ. נוכל להמחיש את מבנה כדור הארץ אם נדמה אותו לביצה. לכאורה – הביצה מוצקה וקשה. אך אם נשבור את הקליפה הדקה העוטפת את הביצה נגלה, שפנים הביצה הוא נוזלי. זהו גם מבנה כדור הארץ שעליו אנו חיים! קשה להאמין – נכון?! אנחנו חיים על פני קליפה קשה שעוביה עד 50 ק"מ (פחות מהמרחק מירושלים לת"א!). אילו היה מכשיר משוכלל שיכול לקדוח בקליפת כדור הארץ – לאחר קידוח של 50 ק"מ היינו מגיעים לאזור נוזלי וחם מאוד מאוד. הנוזל הזה נקרא מַגְמָה והוא עשוי מסלעים שנמסו בגלל החום הגבוה והפכו לסלע נוזלי!
נחזור לביצה... כאשר הביצה שלמה – אין לנו מושג מה יש בתוכה. כאשר הביצה נסדקת – פנים הביצה יכולה לנזול החוצה. כך קורה גם עם קליפת כדור הארץ. כאשר הקליפה של כדור הארץ נבקעת, המַגְמָה הרותחת מתפרצת החוצה. כדאי עוד לדעת שבתוך כדור הארץ ישנם לחצים גבוהים מאוד, וכאשר נוצר סדק בקליפת כדור הארץ (קוראים לקליפה הזאת – קרום כדור הארץ) המגמה מתפרצת בעוצמה רבה (קצת כמו קוקה קולה שמתפרצת מהבקבוק אחרי שמנערים אותו!). בגלל הלחצים הגבוהים - הלבה, הסלעים והאדים יכולים להגיע לגובה רב מעל ללוע הר הגעש.
לאחר שהמגמה יוצאת מתוך הסדק או הפתח של ההר שנקרא – לוע הר הגעש, היא מתחילה לזרום על פני ההר. כאשר הסלע הנוזלי כבר איננו בעמקי כדור הארץ הוא נקרא לָבָה. בטלוויזיה הלבה נראית יפהפייה, וקשה להאמין שהיא שורפת כל דבר שנקרה בדרכה!

ומה קורה בישראל? הידעתם שגם בישראל יש הרי געש? אולי כשטיילתם ברמת הגולן ראיתם שהאדמה והסלעים שונים מאלו שבחלקים אחרים של המדינה, צבעם כהה, לפעמים אף שחור, ויש בסלעים חורים קטנים. זהו סלע הבזלת. איך זה מתקשר להרי געש? ובכן, סלע הבזלת הוא לבה שהתקררה לפני שנים רבות מאוד. מהיכן הגיעה הלבה לרמת הגולן? מהרי געש, כמובן! ברמת הגולן ישנם כמה וכמה הרי געש – למשל הר בנטל, הר יוספון והר פרס. אבל אל דאגה – אין צורך לבטל טיולים לרמת הגולן, ואין סיבה לחשוש. אלה הם הרי געש כבויים. כלומר הרי געש שלא התפרצו באלפי השנים האחרונות, וסביר להניח שלא יתפרצו עוד לעולם!

עסקנו בהרי הגעש על קצה המזלג, אם תרצו ללמוד עוד או לבנות דגם של הר געש אתם מוזמנים לגלוש לאתר "התפרצות" של סנונית.


קישורים ברשת
בכותרות בעבר

הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2002-01-29
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות