סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


על המצב הכלכלי ומאבק הנכים ותושבי הנגב


"קר לנו פה מאוד, אבל לחלק מאתנו קר גם בבית, כי אין כסף כדי לחמם את הבית. פה לפחות יש לנו אוכל שמביאים לנו אזרחים שתומכים במאבק שלנו." כך אמר אתמול בקור החורפי הירושלמי, נכה שמפגין כבר זמן רב מול משרד האוצר.
תושבי הנגב השביתו בתי ספר, חסמו את התנועה בצמתים מרכזיים בארץ והפגינו מול משרדי הממשלה.
הנכים, שחייהם קשים והם מתקיימים מקצבת נכות דלה ותושבי הנגב, הסובלים מבעיות של פרנסה ואבטלה, תובעים מהמדינה לעזור להם לפתור את מצבם הקשה.
אתם בטח שואלים - מה הבעיה? אם הנכים ותושבי הנגב סובלים ממצוקה, צריך לעזור להם.

אולי אתם מכירים את המצב שבו אבא מודיע למשפחה - "החודש הזה היו לנו הוצאות גדולות במשפחה (בגדי חורף חדשים, טיפול שיניים וכו'). והמשכורות שלי ושל אימא היו נמוכות יותר. לכן כולנו נצטרך להתאמץ ולחסוך. החודש לא נקנה נעליים חדשות, נוריד קצת מדמי הכיס ונאכל רק בבית ולא בפיצרייה..." נשמע מוכר?!
מדינת ישראל דומה מאוד למשפחה גדולה. ההוצאות של מדינת ישראל גדולות - בגלל המצב הביטחוני הקשה. מדינת ישראל צריכה להחזיק צבא גדול ולהשקיע כספים רבים בהגנה על אזרחיה. זה דומה לאבא שהיה צריך להוציא הרבה כסף על ביגוד חדש או על טיפול השיניים.
בדומה לאבא שהודיע שהמשכורות קטנות יותר - כך קטנו ההכנסות של מדינת ישראל בתקופה האחרונה. בעבר ביקרו בארץ תיירים רבים, שכרו חדרים בבתי מלון, שילמו למקומות הבילוי - וכך נכנס כסף למדינה, ואילו היום כמעט אין תיירים - ולכן גם אין פרנסה לכל העובדים במלונות, במסעדות ובמקומות אחרים הקשורים לתיירות.אנשי עסקים השקיעו בעבר כספים רבים במדינה. היום, בגלל המצב הביטחוני, אנשים רבים מפחדים לבוא לישראל או להשקיע כאן. גם אנחנו הישראלים מוציאים פחות כסף וקונים פחות בחנויות ומבלים פחות בקניונים ובמקומות הבילוי. כמובן, גם זה פוגע בפרנסתם של הסוחרים. ונוסף על כך - בעולם כולו המצב הכלכלי קשה, והדבר פוגע גם בכלכלה שלנו כאן בישראל.

אם כך, מה עושים שר האוצר וראש הממשלה? בדומה לאבא שתיארנו קודם - הם מסבירים שצריך לחסוך, לבזבז פחות כסף ואולי אפילו לקצץ בתקציב. מה זאת אומרת "לקצץ בתקציב"? שוב - כמו האב שהסביר למשפחתו שלא יקנו בגדים חדשים בחודש הקרוב ולא יאכלו בפיצרייה - כך תחליט הממשלה במה תחסוך המדינה בזמן הקרוב.

יש אומרים - נכון, הצעדים הכלכליים קשים וגם כואבים - אבל אין ברירה. חייבים לחסוך הרבה מאוד כסף במדינת ישראל כדי שבעתיד נוכל להמשיך ולפתח.
אבל לא כולם מרוצים מהדרך שבה מציעים שר האוצר וראש הממשלה לפתור את הבעיות הכלכליות של המדינה. רבים טוענים שהממשלה רוצה לחסוך ולקצץ דווקא מהאנשים שקשה להם יותר. יש חושבים שממשלה תפגע באנשים שסובלים ממצוקה כבר היום - כמו הנכים ותושבי הנגב.

ולכן - תושבי הנגב והנכים צועקים ומפגינים כדי להראות לממשלה שאסור לקפח את החלשים ולפגוע בהם.

השתתפו בקבוצת הדיון וכתבו מה דעתכם - האם המדינה צריכה לחסוך ולקצץ בתקציב בגלל המצב הכלכלי הקשה, גם אם זה יפגע בחלשים?
או שהמדינה צריכה לעזור לחלשים בלי להביא בחשבון את המצב הכלכלי הקשה?

קישורים ברשת
קבוצת דיון
בכותרות בעבר

הדף נבנ ע"י galim

תאריך העלאת הדף:2002-01-08
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות