סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


יתוש מהאגדות


כל היצורים החיים נבראו למטרה מסוימת, כך מלמדים אותנו חז"ל באגדות שלהם. באגדה שלפנינו מראים חז"ל כיצד גם יצור קטן ולא חשוב, לכאורה, מבצע שליחות חשובה בעולם.


יתושו של טיטוס
על פי הכתוב בגמרא במסכת גיטין נ"ו ע"ב


טיטוס היה הקיסר הרומאי שכבש את ירושלים, בזז את המקדש ושרף אותו. הוא היה גאה מאוד בהצלחותיו. מרוב גאווה נכנס טיטוס אל המקום הקדוש ביותר ליהודים, אל קודש הקודשים, ושם קילל וגידף את האלוהים:
"מי אתה אלוהי ישראל! אני ניצחתי אותך! כבשתי את ירושלים ואת מקדשך ולא הצלחת לעצור בעדי!"


עבדיו של טיטוס אספו את כלי הקודש והביאו אותם לספינתו. טיטוס רצה לחזור לרומא ברוב פאר והדר כמנצח דגול. הוא תכנן להתפאר באוצרות המקדש שהחריב.
הספינה, עמוסת כל טוב, הפליגה לדרכה.

לאחר כמה ימים החלה רוח חזקה לנשוב, והספינה היטלטלה בין גלים גבוהים ועצומים. האנשים שעל הספינה פחדו מאוד וחששו שהאונייה תטבע.
רק טיטוס הזועם יצא אל הסיפון וצעק אל השמים:
" אלוהי היהודים אתה רוצה להטביע את הספינה שלי! כאן אתה רוצה להילחם בי! 
אני רואה שאתה מצליח להילחם רק בים. 
את חיילי פרעה הטבעת בים סוף. את חיילי סיסרא הטבעת במים. גם אותי אתה רוצה להטביע בים? כנראה שביבשה אין לך כוח ואתה גיבור רק בים.  
עלה ליבשה ושם נילחם! אז נראה מי הוא הגיבור?!"
יצא קול מהשמים ואמר לטיטוס:
"רשע, בן רשע בן בנו של עשו הרשע - יצור קטנטן בראתי בעולמי - היתוש. עלה ליבשה ונראה אם תוכל לנצח אפילו את היצור העלוב הזה שבראתי!
"
לאחר מילים אלה, חזר השקט אל הים והספינה הגיעה למחוז חפצה בשלום.


תושבי רומא קיבלו את הקיסר בתהלוכות ובטקסי ניצחון מפוארים. המלך הוביל את כלי הקודש ברחובות העיר והתפאר בניצחונו על אלוהי ישראל ועל עם ישראל.
לאחר התהלוכה נערכה סעודה גדולה לכבוד הקיסר. טיטוס נשא נאום ניצחון ובו שב וגידף את ישראל ואלוהיו. הרים טיטוס את כוסו המלאה יין, קירב אותה אל פיו ובדיוק באותו הרגע... יתוש קטנטן נכנס לתוך אפו של הקיסר הרשע.כולכית הבית
Mosquito images courtesy of John VanDyk, Iowa State University Department of Entomology


בתחילה הקיסר לא הרגיש בקיומו של היתוש. במשך שבע שנים היתוש הלך וגדל בתוך ראשו של הקיסר. ככל שהיתוש הלך וגדל -  הקיסר סבל יותר ויותר. הזמזום שבתוך ראשו לא פסק לרגע! ראשו כאב ללא הפסקה.

מיטב הרופאים נקראו לטפל במלך הסובל, אבל הם לא מצאו פתרון. הם לא הכירו את המחלה שממנה סבל טיטוס. טיטוס, לעומת זאת, הבין היטב מה קרה לו. הוא הבין טוב מאוד שאלוהי היהודים מעניש אותו על דברי הגאווה שלו.
פעם אחת עבר ליד בית מלאכה של נפח. הוא שם לב לכך שכשהנפח היכה בפטישו הכבד - היתוש הפסיק לזמזם בתוך ראשו וכאביו חלפו לרגע.

מרגע זה ואילך הוא ציווה על נפחים להגיע לארמון ולהכות בפטיש על הברזל שעל הסדן. הוא ציווה לעבדיו לשלם ארבעה מטבעות לנפחים הרומאים.
"רק אל תשלמו לנפחים היהודים", כך טען, "הם מקבלים את שכרם כשהם רואים את סבלי!"

אבל, לדאבון ליבו של המלך, גם הטכסיס הזה לא עזר לאורך זמן רב. היתוש התרגל לרעש הנפחים וחזר להכאיב למלך ביתר שאת!

קרא המלך טיטוס לרופאיו וציווה עליהם לנתח אותו ולהוציא מראשו את היתוש.
מספרים שכשפתחו את ראשו של הרשע מצאו בתוכו יתוש בגודל של גוזל של יונה!
ומובן שכשהוציאו את היתוש - מת טיטוס הרשע.


אם כן - גם יתוש קטנטן, ולא חשוב לכאורה - עשוי למלא תפקיד חשוב בעולם!הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2003-06-16
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות