סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


ההיסטוריה של ארצות הברית


חלק א'
התושבים הראשונים והמתיישבים הראשונים מאירופה

במשך אלפי שנים חיו בארצות הברית שבטים נודדים שהתפרנסו ממעט חקלאות, מציד ומליקוט מזון. אלה היו האינדיאנים.
לפני כ-400 שנה פיתחו אנשים באירופה אמצעי תחבורה שאפשרו להם להגיע למרחקים רבים. בראשית המאה ה-17 הגיעו ראשוני האירופאים לאמריקה הצפונית. המהגרים הראשונים הגיעו באונייה שנקראה ה"מֵיפְלָאוֵור" (Mayflower) בשנת 1620. נוסעי המייפלאור נקראים "האבות המייסדים" (The Pilgrim Fathers). המתיישבים הראשונים כינו את אמריקה - "העולם החדש", בניגוד לאירופה שכונתה העולם הישן. ראשוני המהגרים הגיעו מבריטניה ואחריהם הגיעו גם צרפתים, הולנדים שוודים ואחרים.
המתיישבים החדשים הקימו מושבות בחלקה המזרחי של אמריקה הצפונית ובהן עיירות קטנות כגון נְיוּ-יוֹרְק, בּוֹסְטוֹן ופִילַדֶלְפְיָה. ניו יורק נקראה בתחילה ניו-אמסטרדם משום שמתיישביה הראשונים היו הולנדים!נופים במדינת ניו אינגלד - אחד ממוקדי ההתיישבות הראשונים


מהגרים רבים החלו להגיע לארצות הברית בתקווה להתחיל חיים חדשים בעולם החדש. האוכלוסייה הלכה וגדלה והתחילה להתפשט על שטחים נוספים. העיירות הפכו לערים משגשגות.


המאבק לעצמאות
במשך שנים רבות נחשבו תושבי אמריקה לאזרחי בריטניה ונאלצו לשלם לה מסים. בשנת 1773 מרדו תושבי אמריקה לראשונה. בעיר בוסטון סירבו לשלם מִסים לבריטניה על ייבוא תה. כדי להביע את מחאתם השליכו האמריקנים ארגזי תה שהגיעו באוניות אל הים אל הנמל. האירוע הזה מכונה "מסיבת התה של בוסטון".
מסיבת התה של בוסטון הייתה שלב ראשון במאבק המתיישבים באמריקה לעצמאות. הבריטים שלחו צבא כדי לדכא את המרד וכך החלה מלחמת העצמאות של ארצות הברית.


ייסוד ארצות הברית
כדי לתאם את פעולותיהם נגד האויב האנגלי, הקימו נציגים מ-13 המושבות באמריקה ברית משותפת. חברות הברית כינסו קונגרס בשנת 1774 בעיר פילדלפיה.חתימת הצהרות העצמאות של ארצות הבריתב-4 ביולי 1776 קיבלו נציגי קונגרס המושבות את הצהרת העצמאות המפורסמת של ארצות הברית של אמריקה. בהצהרה הזאת הצהירו 13 המושבות על עצמאותן מבריטניה. נציגי המושבות קבעו בהצהרה כללים שקובעים את אופיה של ארצות הברית עד היום. בהצהרה נקבע שארצות הברית תהיה מבוססת על האמונה ש"כל בני האדם נבראו שווים" ושתפקידה של הממשלה לשמור על זכויות אזרחיה. באותו קונגרס נבחר ג'ורג' וושינגטון למפקד העליון של צבא ארצות הברית ולאחר מכן הוא נבחר לנשיא הראשון של מדינה זו.
יום קבלת הצהרת העצמאות נקבע כיום העצמאות של ארצות הברית והוא נחוג בתאריך זה עד ימינו.
מלחמת העצמאות האמריקנית נמשכה עד שנת 1781 ושנתיים לאחר מכן בריטניה הכירה בארצות הברית כמדינה עצמאית.


המשךהדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2003-06-26
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום