סרגל כלים בכותרות - לדעת מה קורה בארץ ובעולם


אסון במעבורת - התרסקות מעבורת החלל קולומביה

לאור, ילד בן 7 היו דמעות בעיניים כשהוא סיפר לי את רגשותיו: "ראיתי את שיגור מעבורת החלל. הייתי כל כך שמח וגאה! אסטרונאוט ישראלי טס לחלל. בבית הספר סיפרו לנו על החלל, על המעבורת ועל אילן רמון. במסדרון ליד כיתות א' הכנו פינה מיוחדת לכבוד הטיסה לחלל. על הקיר היה תלוי פתק עם מספר הימים עד לחזרתו של אילן לכדור הארץ. ועכשיו הוא לא יחזור יותר! אני כל כך עצוב"

כך חשים כולנו.
קרוב לוודאי שגם אתם צפיתם בשיגור מעבורת החלל קולומביה בטלוויזיה. גם אתם בוודאי התרגשתם כששמעתם את הספירה לאחור וראיתם את המעבורת האדירה ממריאה, עולה לשמיים ויוצאת אל החלל החיצון.
הפעם זאת לא הייתה התרגשות רגילה. בתוך המעבורת ישב אילן רמון. אילן רמון שלנו. כולנו הרגשנו חלק ממשפחתו הרחבה של אילן, אשתו וילדיו. בזכות אילן רמון הרגשנו לא רק התרגשות על עצם המראת החללית אלא גם גאווה על שנציג שלנו נמצא שם.


*"ועכשיו הוא לא יחזור יותר..."
בספירת הימים עד לנחיתתו של אילן רמון שעל הלוח בבית הספר של אור - הגיעו לסוף הספירה. כך גם אצל משפחת רמון. ב-1 בפברואר 2003 המשפחות יצאו כבר למרכז החלל קנדי שבפלורידה בארצות הברית וחיכו בקוצר רוח לחזרתם של האסטרונאוטים שלהם. גם אנחנו חיכינו יחד איתם.
כרבע שעה לפני הנחיתה, כשהמעבורת כבר הייתה קרובה כל כך הביתה - אירע אסון נורא. המעבורת התפרקה באוויר. אנשי הצוות - האסטרונאוטים נהרגו וחלקים מהמעבורת התפזרו על פני הקרקע במדינת טקסס שבארצות הברית.

זהו אסון קשה לכולם.
למשפחות של האסטרונאוטים, לרונה אשתו של אילן רמון וארבעת ילדיו - אסף בן ה-14, טל בן ה-12, יפתח בן ה-9 ונועה בת ה-5.
זהו אסון לכל העם שעקב מקרוב אחרי הטיסה.
זהו אסון גם עבורכם, ילדי בית הספר, שעקבתם בהתרגשות אחרי הישראלי הראשון שהגיע לשם - לחלל החיצון.

האם כל זה היה לשווא?
למה הם היו צריכים בכלל לטוס לחלל?
האם צריך להפסיק לשגר אסטרונאוטים אל מחוץ לכדור הארץ?
נשיא ארצות הברית נשא נאום בעקבות אסון המעבורת וענה על השאלות הללו - "המטרה שלשמה יצאו, תימשך. האנושות יצאה מהחשיכה בגלל ההארה והגילוי, והמסע הזה יימשך".
האנושות צעדה קדימה בזכות הסקרנות, הרצון לדעת וללמוד. התקדמנו בזכות התעוזה והגילויים. צעדנו קדימה למרות האסונות שהיו בדרך.
זה נכון לגבי כל הקידמה האנושית ובוודאי שזה נכון לגבי הטיסה לחלל. מאז שחר האנושות אנשים חלמו להגיע לשם. אך הטיסה לחלל לא הייתה רק הגשמת חלום. בזכות הטיסה לחלל האנושות השיגה הישגים רבים. הישגים בתחומי המדע, המחשבים, התחבורה, התקשורת והרפואה ותחומים רבים אחרים לא היו מושגים אילו בני האדם לא היו מפתחים את היכולת לצאת אל החלל החיצון.
לצערנו בדרך להישגים היו גם אסונות. אפולו 1 ומעבורת החלל צ'לנג'ר התפוצצו בעת השיגור. ב-1 בפברואר 2003 התפרקה הקולומביה עם חזרתה לכדור הארץ.
אך מי שנכנע ומרים ידיים בעקבות אסונות אלה - לא יכול להתקדם הלאה. בסוכנות החלל נאס"א מבטיחים לחקור לעומק את הסיבות לאסון, אך גם להמשיך במסע של האדם לחלל. וסיכם זאת נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש -
"בשמיים היום ראינו הרס וטרגדיה, אבל מעבר לכך יש נחמה ותקווה."


קישורים ברשת
בכותרות בעבר

הדף נכתב ע"י גלים סנונית

תאריך העלאת הדף:2003-06-16
 


"דף זה נבנה באמצעות "כלים שלובים
כל הזכויות שמורות, 2001, עמותת סנונית. ©
infogalim@www.galim.org.il נשמח לקבל את הערותיכם ואת הצעותיכם לכתובת
סנונית על סדר היום לסנוני לדף הראשי של גלים Making Waves הגלים שלי ים של מידע תופסים גלים תולעת ספרים עבר ועתיד חגים ומועדים מדע וטבע אדם וחברה ארצות ועמים אומנות ותרבות